لامپ uv

لامپ uv

لامپ uv ،در ميان روشهاي فيزيکي، پرتودهي از دير باز مورد توجه بوده است. پرتوهاي مورد استفاده در اين روش به دو دسته پرتو يونيزان (شامل پرتو ايکس، گاما، بتا و آلفا) و پرتو فرابنفش تقسيم مي‌شوند. پرتو يونيزان به دلايل گوناگون از جمله عدم دسترسي عموم به منابع توليد آنها (عمدتاً ايزوتوپهاي راديو اکتيو)، خطر کاربرد آنها توسط عموم مردم در نتيجه نياز به تخصصهاي بالا و همچنين قدرت کم نفوذ برخي از آنها کمتر مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

اکثر افراد نور را به عنوان ابزاری برای تصفیه و ضد عفونی نمی شناسند، اما لامپ های خاص ضد باکترینور فرابنفش شدیدی ایجاد می کند که هوا، آب و سطوح را بدون نیاز به استفاده از مواد شیمیایی مضر برای محیط زیست، ضدعفونی می کند.

اشعه ماوراء بنفش یا UV یک نوع انرژی موجود در طیف الکترو مغناطیسی بوده و نوری بین اشعه ایکس و نور مریی دارد و یکی از چهار روش ضد عفونی تأیید شده توسط ایالات متحده FDA است.

تابش شدید نور خورشید می تواند تدریجاَ به غیر فعال نمودن انواع میکروارگانیسم ها (Microorganisms) بیانجامد. دانشمندان در طی قرن گذشته، به تدریج پی بردند که بخشی از پرتوهای الکترو مگنتیکی (Electromagnetic Spectrums) با محدوده طول موج ۲۰۰ تا ۳۰۰ نانومتر قادر خواهد بود انواع میکروب ها، ویروس ها، باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا را کاملاَ غیر فعال (Inactivating) نماید.

اما کاربرد پرتو فرابنفش چيزي نزديک به حدود يک قرن است که مورد توجه قرار گرفته است گندزدایی بوسيله اين پرتو را مي‌توان استفاده از يک روش طبيعي پنداشت چرا که در طبيعت و در نور خورشيد نيز گندزدايي بطور طبيعي انجام مي‌شود.

این روش می‌تواند برای آب آشامیدنی و آبهای فرآیندی که آب بدون آلودگی تقلیل یافته مورد نظر است، استفاده شود. با عبور دادن آب از کنار یک لامپ مولد اشعه فرا بنفش (UV) می‌توان طیف وسیعی از میکروارگانیسم‌هایی که باعث آلودگی آن می‌شود را از بین برد.

لامپ UV در این سیستم در خروجی آب تصفیه تعبیه می‌گردد. امروزه گندزدایی و ضد عفونی کردن آب به وسیله پرتو ماوراء بنفش به عنوان جدیدترین و مناسب‌ترین روش گندزدایی در طراحی سیستم‌های آب مورد توجه قرار گرفته است. نور ماوراء بنفش ايجاد شده با استفاده از لامپ‌هاي جيوه با فشار كم در گسترده ۷/۲۵۳ نانومتر مي‌تواند تمامي ميكروارگانيسم‌هاي بيماري‌زا شامل باكتريها، ويروسها و جلبكها را از بين ببرد.

دوز لامپ uv

دوز UV به شدت و مدت زمان تابانيدن اشعه بستگي دارد. دوز لازم براي از بين بردن ميكروارگانيسم‌هاي متداول موجود در آب از ۳۰۰۰ تا ۲۳۰۰۰ ميكرو وات/ثانيه براي هر سانتي‌متر مربع است.

اشعهUV با طول موج كوتاه نمي‌تواند در بسياري از مواد نفوذ نمايد. آب يكي از چند مايعي است كه اشعه UV در آن نفوذ زيادي دارد. كوارتز نيز جزو چند ماده جامدي است كه مي‌تواند اشعه UV را از خود عبور دهد. از اينرو در ساخت حباب‌ها و لوله‌هاي دستگاه UV، از كوارتز با كيفيت بالا استفاده مي‌شود.

شرکت Black یک لامپ که موج بلند نور ماوراء بنفش و نور مرئی بسیار منتشر می کند، آنها را ملزم به رعایت فلورسانس از انواع دیگر لامپ ماوراء بنفش ساطع نور مرئی است که drowns از تب و تاب بودن فلورسنت کم نور. نور سیاه و سفید است که معمولا در تشخیص هنر تقلب، جعلی عتیقه و اسکناس های تقلبی استفاده می شود.

جرم شناسی، اثرات رنگ درخشش، نور دیسکو، بازرسی قالب و عقرب حتی تشخیص به عنوان بسیاری از گونه های زیر لامپ های UV براق: علاوه بر آن نیز تا دیگر از استفادههای که شامل تخصیص!