لامپ یووی

لامپ یووی و مزایای استفاده از آنها

ماشین سازی ایران مهر اوولین و بزرگترین تولید کننده و وارد کننده لامپ های یووی uv در ایران 

لامپ یو وی
تاریچه کار با اشعه فرابنفش
لامپ یو وی ،سیاری از فرهنگ‌های کهن، از جمله مردم یونان باستان، مصر باستان، و روم باستان است شکل های مختلف هلیودرمانی را استفاده کردند.مهاجران اینکا، آشوری و مهاجران نخستین آلمانی نیز خورشید را به عنوان خدای آورنده سلامتی پرستش می‌کردند. ادبیات پزشکی هند که تاریخ آن به ۱۵۰۰ پیش از میلاد برمی گردد درمانی مرکب از گیاهان با نور خورشید طبیعی را برای درمان مناطق بدون رنگدانه پوست توصیف می‌کند. درادبیات بودایی از حدود ۲۰۰ میلادی و در اسناد چینی مربوط به قرن دهم منابع مشابه وجود دارد.

فروش لامپ یووی در اصفهان

پزشک فاروئی، نیلز فینسن که با پدر فتوتراپی مدرن شناخته می‌شود. اولین منبع نور مصنوعی را برای این منظور، ساخت و از اختراع خود برای درمان لوپوس ولگاریس استفاده کرد. جایزه نوبل در فیزیولوژی یا پزشکی را در سال ۱۹۰۳ دریافت کرد.

از آن زمان به بعد یک آرایه بزرگ برای درمان با استفاده از نور کنترل شده توسعه یافته‌است. اگرچه درک عمده مصرف‌کنندگان از «نور درمانی» مربوط به درمان اختلال خلقی فصلی و بیماری‌های پوست مثل پسوریازیس است، کاربردهای دیگر شامل استفاده از لیزر کم توان، نور قرمز، مادون قرمز نزدیک و لامپهای ماوراء بنفش برای کنترل درد، رشد مو، درمان پوست، و تسریع بهبود زخم است.

 

کاربردهای لامپ یو وی و دستگاه یو وی

در زیر موارد استفاده لامپ uv که در دستگاه یو وی به کار می رود شمرده ایم.
۱- یکی از مواردی که در آن از لامپ uvبسیار استفاده می شود در حوزه پزشکی است. این لامپها امروزه در صنعت پزشکی کاربردهای بسیاری دارد. در زمینه درمانی مانند لامپ فتوتراپی و یادر زمینه ضدعفونی هوا و آب و تجهیزات مانند لامپ UVC یا لامپ ضدعفونی.

۲- لامپ یو وی دارای خاصیت ضد عفونی کنندگی قوی می باشد. برای همین انواع لامپ یو وی در مکان هایی مانند بیمارستان ها، مراکز تحقیقات میکروب شناسی بخش باکتریولوژی و موسسات دار وسازی و صنایع فرآورده های غذایی از قبیل لبنیاتی ها، کارخانه های ماء الشعیرسازی، صنایع پخت نان کاربرد دارد.
۳- این لامپها تصفیه هوا امروزه خصوصا در اتاق عمل برای ضد عفونی فضای اتاق عمل واستریلیزه هوا استفاده دارد. لامپ ضدعفونی یووی از پراستفاده ترین لامپ های صنعت پزشکی است.

 

یک تحقیق در سال ۱۹۹۵ نشان داد که درمان با نور سبز در دوز ۳۵۰ لوکس تولید ملاتونین سرکوب و سبب شیفت فازی معادل ۱۰۰۰۰ لوکس نور درمان با نور سفید می‌گردد، اما تحقیق دیگری که در ماه مه ۲۰۱۰ منتشر شده نشان می‌دهد که نور آبی که اغلب برای درمان اختلال عاطفی فصلی استفاده می‌شود به دلیل احتمال دخالت سلول‌های مخروطی در سرکوب ملاتونین، احتمالاً بایستی توسط نور سبز یا سفید، جایگزین شود.

فروش لامپ یووی

در درمان، چشم بیمار بایستی در فاصله تجویز شده از منبع نور با نوری که شبکیه را مورد هدف قرار می‌دهد، قرار گیرد. برای این امر نیاز نیست به‌طور مستقیم به نور خیره شود. مرکز درمان محیطی (www.cet.org) یک سازمان غیرانتفاعی است که در سال ۱۹۹۴ در پاسخ به علاقه پرشتاب بین‌المللی در درمان‌های جدید محیطی تأسیس شد.

این مرکز متشکل از یک تیم چند رشته‌ای از محققان و پزشکان برجسته- کارشناسان در سلامت روان، چشم پزشکی و فیزیک نور، مهندسی برق، بیوشیمی، فیزیولوژی و سالمندشناسی – که متعهد به ادغام تلاش خود به سمت توسعه کاربرد درمان‌های مؤثر محیطی هستند.

لامپ یووی ،برخلاف تصور عامه ، طبق بررسی های بعمل آمده در استانداردهای بین المللی لامپ یووی ( اشعه ماورابنفش) هیچگونه اثر سوء و منفی برروی بدن انسان ندارد بلکه تنها ،باعث از بین بردن کلیه میکروب ها،انگل ها ، ویروس و میکروارگانسیم های مضر موجود در آب به طور ۱۰۰ درصدی می شود.

تصفیه آب با استفاده از اشعه الکترومغناطیسی مورد استفاده قرار می گیرد. این تنها یکی از روش های مورد استفاده برای تصفیه آب است. دیگر روشها شامل فرآیندهای شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی هستند.مواد شیمیایی مختلف، باکتری ها و سایر مواد اغلب در آب های تصفیه شده ناقص حضور دارند،تصفیه آب برای کاهش آلاینده های موجود در آن لازم است.

استفاده از نور ماوراء بنفش برای تصفیه آب مزایای زیادی در مقایسه با روش های شیمیایی مانند کلرینگ دارد.

تصفیه آب با اشعه ماوراء بنفش ( لامپ یووی )

اساسا، نور ماوراء بنفش با استفاده از یک لامپ بخار زاویه ای یا جیوه ساخته شده با شیشه ای است که اجازه می دهد تا نور ماوراء بنفش نور مستقیم موج شفاف یک سطح کاملا شفاف از طریق آن عبور کند. سپس اشعه ماوراء بنفش با انگل، باکتری ها، قارچ ها یا سایر میکروارگانیسم ها تماس می گیرد و آنها را از بین می برد

مزایای استفاده از لامپ یووی در دستگاه تصفیه آب خانگی

۱٫موثرترین

از بین بردن ۹۹/۹۹% میکروبها ، انگلها باکتری ها و میکروارگانیسم های موجود در آب

۲٫مصرف انرژی پایین لامپ یووی

تصفیه کننده های آب UV بسیار مقرون به صرفه هستند و لامپ تنها از حدود ۶۰ وات قدرت استفاده می کند.این معادل با استفاده از یک لامپ معمولی است.

۳٫ استفاده از مواد شیمیایی

یکی دیگر از مزایای این سیستم ها این است که آنها از مواد شیمیایی استفاده نمی کنند و بنابراین طعم و رنگ آب تغییر نمی کند.

۴٫ مکانیسم ساده لامپ های یووی

فرآیند گرفتن آب تصفیه شده از این سیستم بسیار ساده است. اکثر آنها با شیرهای داخلی ساخته شده اند وشما فقط باید برق دستگاه را روشن کنید .

۵٫ هیچ آسیبی به لوله نمی زند

یکی دیگر از ویژگی های مثبت در مورد دستگاه تصفیه آب خانگی با لامپ یووی  این است که این سیستم به لوله ها آسیب نمی رساند. یکی از دلایل این امر عدم وجود مواد شیمیایی در فرآیند تصفیه است.

۶٫سازگار با محیط زیست – سبز

UV یک جایگزین سازگار با محیط زیست بجای ضدعفونی کننده کلر است و هیچ عارضه ضد عفونی ندارد .

۷ .قابل اطمینان بودن لامپهای یووی

یکی از تنها ۴ روش تایید شده برای ضدعفونی توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) برای حفظ آب

دستگاه یووی چیست ؟

دستگاه یووی UV دستگاهی است که امواج ماوراء بنفش یا یووی ایجاد می کند و در اکثر زمینه ها کاربرد دارد. دستگاه یووی معمولا برای خشک کردن و یا ضدعفونی کردن استفاده می شود. یکی از کاربردهای این دستگاه که امروزه بسیار بسیار استفاده می شود برای کاشت و مانیکور ناخن است. ژل های مخصوص ناخن که حاوی مولکول های خاصی به نام Photoinitiator و حساس به نور است که در اثر انرژی حاصل از امواج یو وی فعال شده و به هم می چسبند . در نتیجه این عمل ژل تبدیل به ماده ای سفت و محکم می شود.می توان گفت اشعه یووی موجود در دستگاه یو وی طیفی از امواج الکترومغناطیس است که انرژی بالایی دارند. به دلیل انرژی بالایی که دارند از این اشعه برای خشک کردن پوشش های مختلف و در چاپ هم برای خشک کردن رنگ های چاپ استفاده می شود. در واقع دستگاه یووی یا سیستم خشک کن پوششی است که تنها با اشعه یووی خشک می شود. مرکب و پوشش هایی که با آن خشک می شوند بدون بو بوده و پس از خشک شدن روی هم نمی چسبد.

جهت اطلاعات بیشتر