اشعه فرابنفش

اشعه فرابنفش (لامپ یووی)

اشعه فرابنفش (لامپ یووی) ، اشعه‌هایی هستند که از خورشید ساطع شده و نسبت به اشعه‌‌هایی که با چشم انسان قابل دیدن هستند، دارای طول موج کوتاه‌تری می‌باشند. بنابراین، آنها را نمی‌توان دید. هنگامی که این اشعه‌ها به پوستمان نفوذ می‌کنند، جهت محافظت از پوست در برابر آسیب، رنگدانه‌ای به نام ملانین تولید می‌شود.

این عمل باعث می‌شود رنگ پوست برنزه به نظر برسد. اما قرار گرفتن در معرض اشعه‌ی UV شدید می‌تواند موجب جهش DNAشده که در نتیجه به پیری زودرس و چین و چروک پوست می‌انجامد. و همچنین باعث سرطان پوست شده که محدودیت سنی ندارد. فردی که در سن ۲۰ سالگی است نیز می‌تواند به سرطان پوست مبتلا شود که ناشی از اشعه UV است.

سه نوع اشعه UV وجود دارد:

UVA، UVB، و UVC.

اشعه‌های UVA را که همچنین با نام تابش فرابنفش یا نور سیاه می‌شناسند، می‌توانند به اشعه‌‌های UV «پیری» منتسب باشند. این اشعه بر روی پیری پوست حداکثر تأثیر را دارد. ۹۹% پرتوهای UV که به سطح زمین می‌رسند، اشعه‌های UVA می‌باشند در میان سه نوع، این اشعه کمترین آسیب را دارد، اما هنوز هم می‌تواند موجب پیری، جهش DNA و سرطان پوست شود.

اشعه‌های UVB را می‌توان به اشعه‌های UV «سوزاندن» منتسب کرد. این اشعه‌ها تولید ویتامین D در بدن را فعال می‌کنند که نکته‌ی مثبتی است؛ با این حال، قرار گرفتن دائمی در معرض اشعه‌ی UVB موجب آغاز از بین رفتن ویتامین A و آسیب بیشتر به پوست می‌گردد.

اشعه‌های UVC را می‌توان به عنوان اشعه‌های UV «فاجعه انگیز» در نظر گرفت. و از خطرناک‌ترین اشعه‌های UV بوده که بالاترین انرژی را دارند. بهترین مزیت این است که لایه ازنی که اطراف زمین را احاطه کرده از ورود این اشعه‌ها ممانعت به عمل می‌آورد.

اشعه فرابنفش (لامپ یووی)

اشعه ماوراء بنفش یا UV یک نوع انرژی موجود در طیف الکترو مغناطیسی بوده و نوری بین اشعه ایکس و نور مریی دارد و یکی از چهار روش ضد عفونی تأیید شده توسط ایالات متحده FDA است.

تابش شدید نور خورشید می تواند تدریجاَ به غیر فعال نمودن انواع میکروارگانیسم ها (Microorganisms) بیانجامد. دانشمندان در طی قرن گذشته، به تدریج پی بردند که بخشی از پرتوهای الکترو مگنتیکی (Electromagnetic Spectrums) با محدوده طول موج ۲۰۰ تا ۳۰۰ نانومتر قادر خواهد بود انواع میکروب ها، ویروس ها، باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا را کاملاَ غیر فعال (Inactivating) نماید.

اما کاربرد پرتو فرابنفش چيزي نزديک به حدود يک قرن است که مورد توجه قرار گرفته است گندزدایی بوسيله اين پرتو را مي‌توان استفاده از يک روش طبيعي پنداشت چرا که در طبيعت و در نور خورشيد نيز گندزدايي بطور طبيعي انجام مي‌شود.

تاثیر

تاثیر اشعه فرابنفش (لامپ یووی) بر آبها

این روش می‌تواند برای آب آشامیدنی و آبهای فرآیندی که آب بدون آلودگی تقلیل یافته مورد نظر است، استفاده شود. با عبور دادن آب از کنار یک لامپ مولد اشعه فرا بنفش (UV) می‌توان طیف وسیعی از میکروارگانیسم‌هایی که باعث آلودگی آن می‌شود را از بین برد.

لامپ UV در این سیستم در خروجی آب تصفیه تعبیه می‌گردد. امروزه گندزدایی و ضد عفونی کردن آب به وسیله پرتو ماوراء بنفش به عنوان جدیدترین و مناسب‌ترین روش گندزدایی در طراحی سیستم‌های آب مورد توجه قرار گرفته است. نور ماوراء بنفش ايجاد شده با استفاده از لامپ‌هاي جيوه با فشار كم در گسترده ۷/۲۵۳ نانومتر مي‌تواند تمامي ميكروارگانيسم‌هاي بيماري‌زا شامل باكتريها، ويروسها و جلبكها را از بين ببرد.

حقایق جالب در مورد اشعه فرابنفش (لامپ یووی)

سرعت اشعه ماوراء بنفش درست مانند سرعت نور به طور چشمگیری زیاد است.!

حدود ۸۰% اشعه‌ی UV توسط برف، ۱۵٪ توسط شن و ماسه، و ۱۰٪ توسط جاده و آب منعکس می‌شود. بنابراین، نه تنها اشعه UV از بالا ما را مورد حمله قرار می‌دهد، بلکه سطوح اطراف نیز آن را منعکس می‌کنند.

اشعه فرابنفش می‌تواند تا حدی از طریق شیشه نفوذ نماید. بنابراین، اگر با ماشین خود قصد رفتن به یک سفر طولانی را دارید، فراموش ننمایید در داخل ماشین نیز به ضد آفتاب نیاز دارید!

در ارتفاعات بالاتر، پرتوهای UV به دلیل حفاظ اتمسفریک کمتر، اغلب در سطح زمین می‌باشند. در کوه‌های پوشیده از برف، ۸۰% اشعه‌های UV صرف نظر از پرتوهایی که به طور مستقیم از بالا می‌آیند، توسط برف و یخ منعکس می‌شوند.

اشعه فرابنفش و قرنیه چشم

مشخص شده است که قرنیه‌ی چشم نور مرئی UV را به خوبی جذب می‌نماید. با وجود این، جذب مقادیر بالایی از UV موجب کدر شدن قرنیه و در نتیجه به برف کوری موقت ختم می‌شود.

شاخصUV ، اندازه‌گیری استاندارد اشعه UV است که توسط دانشمندان جهت اطلاع مردم در اختیار آنها قرار داده شده است تا آگاهی یابند چه زمانی بایستی از محافظ در برابر اشعه‌های مضر استفاده نمایند. این شاخص در پیش بینی آب و هوا نمایش داده می‌شود و زمانی که این شاخص به ۳ می‌رسد، به افراد هشدار داده می‌شود.

اشعه‌های UV دارای قابلیت از بین بردن سیستین، متیونین، و اسیدهای آمینه معطرند.

رنگ بذرها، گل‌ها، میوه‌ها در نورهای UV درخشان‌تر و سیرتر از نمونه‌ی آن در طیف نوری مصنوعی به نظر می‌رسد.

جزئیات لحظه به لحظه زندگی حشرات، پرندگان، و حیوانات می‌تواند از طریق نور UV دیده شود. حتی فضولات آنها مانند ادرار و دیگر ترشحات در زیر نور UV قابل مشاهده هستند.

اثرات پرتوهای UV با رطوبت افزایش می‌یابند.

فرآیندی تحت عنوان فتوتراپی یا نوردرمانی لک و پیس می‌تواند جهت رنگریزه شدن مجدد پوست مفید باشد.

تراکم پرتوهای UV با نزدیک شدن به خط استوا نسبت به دو قطب در حدود ۱۰۰۰ برابر بیشتر افزایش می‌یابد. بنابراین زندگی آبزیان در نزدیکی خط استوا نسبت به اشعه UV عادی‌تر است.